راهکارهای ایجاد تحول در دامداری های سنتی چیست ؟

در اغلب محافل و تشکلهای مربوط به دامداران، محور صحبت ها حول دریافت و پرداخت وجه شیر از کارخانجات لبنی و تسویه حساب با فروشندگان کنسانتره ، علوفه و سایر نهاده های دامی دور می زند . نارضایتی ، گلایه ، دلخوری و کمی خستگی و نا امیدی ، تصویر نسبتا ثابتی است که در چهره دامداران به فراوانی دیده می شود. هر چه هست بده و بستان و روز مرگی است و کمتر چهره ای از اساتید دانشگاه ، کارشناسان جهاد کشاورزی ، کارشناسان تغذیه و مسوولین علمی - فنی کارخانجات خوراک دام دیده می شود ، گوبا اهل فن هیچ تعهد و وظیفه ای در قبال تولید کنندگان ندارند .

چرا روح تعاون فراموش شده است و اهداف و برنامه تعاونی به یک بنگاه توزیع کنسانتره های کم کیفیت و قدری سبوس دولتی تقلیل یافته است ؟ و کوشش و اهتمام برای راهیابی و حل مشکلات دامداران به کمک کارشناسان زبده و دلسوز جایی در تعاونی ها ندارد ؟

این در حالی است که برخی از تعاونیهای کشور از جمله : تعاونی وحدت اصفهان و دیگر تعاونی های استان تهران ، خراسان ، قم و ... با بهترین تعاونی های کشورهای توسعه یافته برابری و رقابت می کنند .

چرا این همه تفاوت در یک کشور و با یک سیستم مدیریتی فراگیر باید وجود داشته باشد ؟

چگونه می توان کانون و تشکل های موفق ، پیشرفته و با بهره وری اقتصادی را به مناطق ضعیف و بدون برنامه و تسلیم شده در برابر اقتصاد طبیعی (تامین خوراک روزمره و یافتن قوت لایموت) نزدیک ساخته و به فضای درس آموزی برای تغییر و تحول به سمت صنعتی شدن ، بهره وری و با صرفه نمودن فعالیت دامداری وارد شد ؟

در صورت تمایل مدیران دلسوز تعاونی ها و تشکل های مربوط به دامداران ، کارشناسان این شرکت در کنار تولید و عرضه کنسانتره های اختصاصی 15 گانه می خواهد و می تواند با :

برگزاری کارگاههای آموزشی

1.

گردش علمی از واحدهای پیشرفته و صنعتی گاوداری ها و تعاونی های مربوط به آنها

2.

تهیه و توزیع نشریات فنی - علمی و آموزشی به زبان ساده

3.
دعوت از اساتید مجرب دانشگاه برای سخنرانی و آموزش روش های فنی و اقتصادی گاوداری در حوزه تغذیه ، ژنتیک ، اصلاح نژاد و تولید سیلاژ سالم و استاندارد 4.
و ... 5.

به سهم خود در خدمت تحول رو به رشد دامداری ها و موفقیت آنان انجام وظیفه نماید .

----------------------------

گله داران عزیز :
 

برای حفظ محیط زیست ، این ثروت محدود منابع طبیعی ، که به همه آحاد مردم ایران متعلق است ، با یادگیری و آموزش و روشهای مدرن و صنعتی گوسفند داری ، از گزند نابودی نجات دهید ، ضمن آنکه به چند برابر شدن درآمد زایی شغل تان افزوده می شود .

 

روشهای صنعتی گله داری با توصیه های زیر :

مصرف سیلاژ : ذرت علوفه ای بسته بندی شده که در تمام طول سال قابل تهیه است .

مصرف کنسانتره های اختصاصی گوسفندی : شامل داشتی ، بره جوان و پرواری

می تواند :

  با دو بار زایمان در طول سال
  دو قلو و چند قلوزایی
  سرعت رشد (رسیدن به وزن بالا و استاندارد در مدت 4 تا 5 ماه)
  گوشت و عضله سازی به جای ساخت دنبه و چربی
 

تولید شیر پر پروتئین برای پنیر سازی

  حفظ و ایمنی سلامت و بهداشت دام از خطر بیماریها و انگلهای خارجی 
  سود آوری اقتصادی
  بهره وری سرمایه گذاری و درآمد روز افزون

نصیب گوسفند داران نماید .

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت گسترش دام و طیور ماد می باشد.

  Free counter and web stats