خوراک آغازین گوساله ( استارتر 1 )

 اهمیت استفاده از خوراک آغازین در گوساله ها

مقدمه : همه بخش ها و مراحل زندگی موجودات زنده اهمیت فراوانی دارد ، ولی بعضی از مراحل زندگی انسان ، حیوان و همه موجودات زنده از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. در چرخه حیات گاو شیری ، کنسانتره دوران انتقال (21 روز قبل از زایمان) و کنسانتره آغازین گوساله (استارتر 1) از آن مهم ترین ها به شمار می آید ، چرا که تامین و تهیه این خوراکها از عهده دامدار در مزرعه ساخته نیست .

زمانی که گوساله از رحم مادر بیرون آمده و وارد دنیای تازه ای می شود ، بند نافی که بود ، دیگر وجود ندارد تا از خون مادر همه مواد لازم را دریافت کند و باید به سرعت از طریق شیر مادر و مواد بیرونی به رشد و تکامل خود ادامه دهد ، کار گوساله سنگین تر و سخت تر است و در زمان تولد که یک موجود تک معده ای است باید دستگاه گوارش خود را به یک دستگاه نشخوار کننده تبدیل کند . استارتر گوساله درست در همین جا وظیفه دارد که گوساله را در این کار سریع تر ، بهتر و کامل تر یاری نماید . استارتر گوساله ، درست در همین جا وظیفه دارد ، گوساله را در این کار سریع تر ، بهتر و کامل تر یاری نماید . استارتر گوساله وظیفه دارد ، دستگاه گوارش نشخوار کنندگی را به سرعت به کار انداخته و تکامل دهد تا ضمن حمایت از گوساله در مقابل مرگ و میر ، اسهال و بیماری های مختلف از طریق تحریک و تکامل سیستم ایمنی گوساله ، امکان استفاده و بهره گیری از علوفه و خوراک های خشبی را برای گوساله فراهم آورد .

 

استارتر گوساله با کد محصول 106

گوساله بعد از خوردن آغوز از روز سوم برای تکمیل شکمبه و تبدیل شدن به یک حیوان نشخوار کننده ،نیاز به مصرف شروع کننده (استارتر) دارد . برای موفقیت در برنامه های تولید مثلی و تکامل سیستم و بافتهای رحمی ، پرورش تلیسه استاندارد و داشتن گله جایگزین خوب ، لازم است با مصرف استارتر علاوه بر سلامت ، تقویت بنیه و شادابی گوساله شیرخوار ، چرخه دوران بلوغ ، زمان فحلی ، باروری و زایمان را مدیریت نمود. تاثیر واقعی مصرف استارتر در دوران بلوغ و تلیسه گی خود رانشان می دهد.

استارتر 106 که با دانش و تکنولوژی معتبرترین کمپانی هلندی تهیه و عرضه شده است ، از روز سوم تولد با 50 گرم روزانه آغاز و تا قطع شیر و مصرف 750 گرم به صورت آزاد و در حد اشتها ادامه می یابد .

 

نحوه مصرف استارتر 1 گوساله  با کد محصول 106

کنسانتره استارتر 1 را می توان از روز سوم تولد و بعد از خوردن آغوز به مقدار 50 تا 100 گرم به صورت آزاد در اختیار گوساله قرار داد ، شاید لازم باشد برای عادت دادن گوساله به مصرف کنسانتره ، روز اول مصرف کمی از کنسانتره استارتر (1) را کف دست قرار داده و به گوساله خوراند . تعویض مرتب کنسانتره و جایگزین نمودن آن با کنسانتره تازه که از داخل کیسه در آمده ، نقش بسیاری در تحریک اشتهای گوساله ، تداوم مصرف و افزایش مقدار آن دارد . توصیه می شود ، در کنار شیر جایگزین ، از 6 هفتگی ، روزانه 100 تا 200 گرم یونجه خشک خوب خرد شده و مرغوب توام با کنسانتره و مخلوط با آن در اختیار گوساله قرار بگیرد.

زمانیکه گوساله یک کیلوگرم استارتر (1) را به مدت 3 روز متوالی مصرف کند ، می توان گوساله را برای از شیرگیری آماده نمود . در نهایت وقتی که گوساله روزانه 2.5 کیلوگرم کنسانتره و یونجه را بخورد ، می توان آن را به طور قطعی از شیر گرفت . زمان شروع از شیر گیری ، گوساله بایست حداقل 90 کیلوگرم وزن داشته باشد. از شیرگیری باید به تدریج و طی یک پروسه 10 الی 14 روزه ، انجام شود.

 

شکل فیزیکی کنسانتره آغازین گوساله (استارتر 1)

شکل فیزیکی پلت 6 (شش) میلیمتری نقش بسیار برجسته ای در تکامل و توسعه فیزیکی و متابولیکی شکمبه و کوتاه نمودن فاز انتقالی (3 هفتگی تا 8 هفتگی) و رساندن به مرحله حیوان نشخوار کننده ، بازی می کند. توسعه در دو بخش ، افزایش در وزن (توسعه فیزیکی) و رشد پرزهای آن (توسعه متابولیکی) وابسته به شکل فیزیکی استارتر می باشد.

اگر در نظر آوریم ، که بالغ بر 65 درصد گوساله ها در این مرحله (3 تا 45 روزگی) بر اثر اسهال و ضعف متابولیکی تلف می شوند ، اهمیت ، جایگاه و نقش کنسانتره آغازین گوساله (استارتر 1) بهتر مورد توجه قرار گرفته و درک می گردد ، شاید این موضوع در درجه بعدی اهمیت قرار داشته باشد که تلیسه های ممتاز برای تکامل مناسب دستگاه تناسلی و تولید مثلی حتما به خوراک آغازین مناسب و استاندارد نیاز دارند. 

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت گسترش دام و طیور ماد می باشد.

  Free counter and web stats