کنسانتره گوسفند داشتی با کد محصول 108

1. کنسانتره 108 با داشتن مواد ضروری مورد نیاز ، بایستی از روز 90 آبستنی با مصرف روزانه 450 گرم شروع و در اواخر آبستنی (45 روز آخر آبستنی تا زایمان) به 750 تا 850 گرم رسانده شود .

2. شش هفته آخر آبستنی ، نیازهای غذایی میش (میش و بره داخل شکم مادر) بسیار زیاد می شود که علت آن بر می گردد به نیازهای بیشتری که بره جنینی لازم دارد .

 

توجه : اهمیت مصرف کنسانتره 108 در اواخر آبستنی (45 روز آخر تا زایمان) و دوره بعدی (اوایل شیر دهی پس از زایمان) بینهایت مهم می باشد .

مصرف کافی کنسانتره 108 ، سبب می شود تا میش به مسمومیت آبستنی (کاهش غلظت گلوکز خون) دچار نشود .

 

 شیر منبعی ازپروتئین است که هر روزه از بدن میش خارج می گردد. مقدار کنسانتره با مقدار شیر تغییر می کند. مصرف 500 گرم کنسانتره در اوج شیر دهی با کاهش تولید شیر در ماه چهارم شیر دهی به 200 تا 250 گرم روزانه می رسد .

1.5 ماه آخر آبستنی میش ها ، از نظر تغذیه ای دوره بحرانی محسوب می شود . در صورت غفلت در مدیریت تغذیه ای صحیح این دوره و عدم مصرف مناسب کنسانتره 108 داشتی ، لطمات عدیده ای به شرح ذیل اتفاق خواهد افتاد :

فلج زایمان یا بیماری آبستنی (تلفات احتمالی میش و بره) 1.  
تولید بره های ضعیف و احتمال تلف شدن آنها در اوایل زندگی 2.  
کاهش تولید شیر و تغذیه ناکافی بره و در نتیجه احتمال تلف شدن بره 3.  
کاهش تولید پشم 4.  
تولید پشم نامرغوب 5.  

قوچ نر تخمی :

حدود 3 الی 4 هفته قبل از جفت گیری قوچ ها با میش های گله ، بهتر است کنسانتره 108 به اندازه کافی ( 550 گرم ) در اختیار آنها قرار بگیرد.

تاثیرات مصرف کنسانتره 108 روی قوچهای نر تخمی :

بالا رفتن کیفیت اسپرم قوچ 1.  
افزایش طول عمر مفید تولیدی قوچ 2.  
افزایش توان تولیدی و قدرت پرش برای جفت گیری با میش 3.  
افزایش انرژی و بالا بردن قدرت جفت گیری از طریق چابک و ورزیده نمودن آنها. در نتیجه امکان انجام جفت گیری بیشتر. 4.  
     
 

در قوچ نر تخمی ، حدود 3 الی 4 هفته قبل از جفت گیری قوچ ها با میش های گله ، بهتر است کنسانتره 108 کافی (550 گرم) در اختیار آنها قرار بگیرد . 

 
     
 

گوسفندان داشتی (میش) و قوچ نر تخمی برای جفت گیری و تولید بره و شیر به سطح معینی از مواد مغذی احتیاج دارند .

 
 

مراتع فقیر و علوفه نامرغوب به لحاظ خشکسالی و محدود بودن چرا ، بخصوص در فصل زمستان ،نمی توانند احتیاجات تغذیه ای گوسفندان داشتی و قوچ های نر تخمی را برآورده نمایند،در نتیجه زمینه مساعدی برای وقوع مشکلات جدی فراهم می شود ، از قبیل :

کاهش آزاد سازی تخمک ها ، به مخاطره افتادن سلامتی و مقاومت بدنی در مقابل انگلها و بیماریهای مختلف ، کاهش پروتئین و ترکیبات مفید و مغذی شیر ... و نهایتا مرگ جنینی.

 
     

مواد تشکیل دهنده کنسانتره گوسفند داشتی با کد محصول 108

کنجاله سویا، سویای اکسترود شده، کنجاله آفتابگردان، گلوتن ذرت 60 درصد ، ذرت ، جو ، گندم ، سبوس گندم ، سبوس برنج ، مکمل ویتامینه و معدنی ، یونفر ، اسانس و عصاره گیاهی ، توکسین بایندر ، مخمر زنده ساکارو مایسیس سرویسه ، پروبیوتیک ، پری بیوتیک ، کربنات کلسیم ، جوش شیرین ، اکسید منیزیم ، زئولیت ، تفاله چغندر قند ، ملاس ، ختن ، نمک و ... افزودنیهای اختصاصی

کنسانتره گوسفند داشتی با تامین مواد لازم برای رشد و تکامل جنین و تولید مثل رضایت بخش تر ، باعث می گردد ، علاوه بر تحریک ، حمایت و تقویت گوسفند مادر ، و قوچ نر تخمی ، بره با وزن سنگین تر و با بنیه ای محکم متولد شود ، ضمن آنکه آبستنی و زایمان دو بار در طول سال و دوقلو و سه قلو زایی ، به امر قابل دسترسی تبدیل خواهد شد .

تغذیه و مدیریت تغدیه ای میش ها در شرایط اقلیمی ایران ، به عنوان اسکلت و ستون فقرات " گوسفند داری " باید مورد توجه ویژه ای قرار بگیرد .

 

طول مدت زمانی مراحل مختلف زندگی (فیزیولوژیکی) در میش

مدت زمان دوره نام دوره ردیف
10 الی 16 هفته مرحله خشک (غیرآبستن و غیر شیرده) 1.
3 الی 6 هفته فصل جفتگیری (قبل از جفت گیری) 2.
21 هفته آبستنی (اوایل ، اواسط و اواخر آبستنی) 3.
12 الی 16 هفته شیردهی 4.

میش در حالت نگهداری 1.7 وزن بدن خود ماده خشک مصرف می کند .

ترکیب تقریبی پیشنهادی جیره گوسفند داشتی :

  70 درصد سیلاژ ذرت                             20 درصد یونجه

  7 درصد کنسانتره 108                           4 درصد کاه و کلش و علوفه خشبی        

   

مصرف کنسانتره در مرحله خشک : 200 تا 250 گرم از کنسانتره 108 به صورت روزانه و در وعده های 3 یا 4 گانه در کنار سایر اجزای خوراک (سیلاژ ، یونجه و کاه و کلش) استفاده شود .

مصرف کنسانتره در فصل جفت گیری : 4 هفته قبل از جفت گیری و 2 هفته بعد از جفت گیری 450 تا 500 گرم به صورت مخلوط با سیلاژ ، یونجه ، کاه و علوفه خشبی استفاده شود .

مصرف کنسانتره در زمان آبستنی : از روز 90 آبستنی با رشد سریع جنین ، نیاز به مواد غذایی انرژی زا ، اسیدهای آمینه ضروری ، مواد ویتامینه و معدنی و ریز مغذی ها که باید از گردش خون مادر تامین شوند ، افزایش می یابد . 

 

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت گسترش دام و طیور ماد می باشد.

  Free counter and web stats